Yeşil elma zayıflatır mı? - BERSU EKİNCİ -

24 Eylül 2018- Bersu Ekinci0
asil2.jpg

İşte kritik bir soru. Yeşil elma zayıflatır mı? Bu sorunun yanıtı hem “evet” hem de “hayır”. Bunu şöyle açıklayayım: Elbette hiçbir yiyecek tek başına tüketildiğinde bir mucize yaratıp fazla kilolardan kurtulmayı sağlamaz. Ama sağlıklı beslenme programına eklenen bazı yiyecekler, daha hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil elma da bunlardan biri.  Yeşil elma zayıflatır mı? sorusuna hem “evet” hem de “hayır” diye yanıt verilebilmesi de bu yüzden. Haydi gelin kilo vermek isteyenlerin oldukça merak ettiği bu konuya biraz daha yakından bakalım.

Yeşil elma zayıflatır mı? Evet, ama nasıl?

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Gelelim o kritik sorunun yanıtlarını biraz daha ayrıntılı şekilde anlatmaya: Yeşil elma zayıflatır mı? Bir kere şu konuda anlaşalım. Sadece yeşil elma yiyerek kilo veremezsiniz. Bu şekilde ancak sağlığınızı bozar ve başınıza büyük sorunlar açabilirsiniz. Ama beslenme programınıza ekleyeceğiniz yeşil elma kilo vermenize yardımcı olur.

Orta boy bir yeşil elma size sadece 60 civarında kalori sağlar. Yani düşük oranda şeker barındıran yeşil elma, hem bu özelliğiyle hem de içerdiği lifler sayesinde fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Konuya böyle bir giriş yaptıktan sonra yeşil elmanın kilo vermenize nasıl yardımcı olduğunu ve sağlık faydalarını anlatayım.

Yeşil elma zayıflatır mı? sorusuna ‘Sadece kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almanızı sağlar’ yanıtını da verebilirim. Yeşil elma diye vurgulamamın sebebi ise bu türün kırmızı elmadan daha az şeker içermesi. Hatırlayın lütfen, kırmızı elma biraz daha tatlıyken yeşil elma hafif ekşidir.

Peki yeşil elma kilo vermeye nasıl yardımcı olur? Gelin bunu da maddeler halinde anlatayım.

Yeşil elma lif açısından zengindir

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Yapılan araştırmalara göre yeşil elma, kilo vermenin “gizli silahlarından biri.” Bunun nedeni ise bol bol lif içermesi. ABD’de 133 bin gönüllünün katılımıyla yapılan ve 24 yıl süren bir araştırma,  bol lif içeren ve glisemik indeksi düşük besinler tüketen kişilerin daha kolay kilo verdiğini ortaya çıkardı. Yani bir başka deyişle, beslenme programınızı harfiyen uygular, egzersizlerinizi aksatmaz ve günde bir ara öğünde de yeşil elma tüketirseniz fazla kilolarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.

Yeşil elma zayıflatır mı? sorusuna “evet” diye cevap vermemin en önemli nedenlerinden biri içerdiği zengin lif. Öncelikle lifli besinler tokluk hissi yaratır, kan şekerini düzenler. Bunlara ek olarak sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlar.

Yeşil elma tok tutar

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Biraz önce de söyledim, yeşil elma yemek, tokluk hissi yaratır. Bunun nedeni de içerdiği lifin yanı sıra su oranının yüksek olması. Bir orta boy yeşil elmanın yüzde 85’i sudan oluşuyor. Bol bol lif içerdiğini de düşünürsek tokluk hissetmeniz için gerekli olan iki unsuru sağlıyor.

Yeşil elma zayıflatır mı? İşte bu ayrıntı çok önemli

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Yeşil elmanın size sağlayacağı faydalardan biri var ki, kilo verme sırasında çok önemli. İsteseniz de istemeseniz de bir yeşil elmayı tüketmeniz zaman alır. Yani ısırdığınız lokmayı uzun uzun çiğnemeden yutamazsınız. Hani hep söylüyorum ya beyninizin “artık doydum” sinyalini alması için belli bir zaman geçmesi gerektiğini. İşte yeşil elma tam da bunu sağlar. Uzun uzun çiğnediğiniz her lokma da sizin daha kısa sürede doymanıza ve bu hissin daha uzun süre devam etmesini yardımcı olur.

Tatlı yeme isteğinizi tatmin eder

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Yeşil elmanın kilo verme konusundaki en büyük yardımlarından biri de glisemik indeksinin düşük olması. Yani bu şu anlama geliyor: Yeşil elmayı tükettikten sonra kan şekeriniz dengede kalacak ve açlık krizine girip gereksiz yiyeceklere yönelmeyeceksiniz.  Ayrıca yeşil elma her ne kadar hafifçe ekşi de olsa doğal şeker içerir ve bu da sizin tatlı yeme isteğinizi tatmin eder.  Tatlı krizlerini en az hasarla atlatmanıza yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Yeşil elma zayıflatır mı? sorusuna olumlu yanıt vermemizin nedenleri bunlarla sınırlı değil. Yeşil elma, içeriği sayesinde metabolizmayı da hızlandırır. Üstelik gün içinde enerjinizin düşmesini, kendinizi bitkin ve yorgun hissetmenizi engeller. Yani bir başka deyişle kilo verme sürecinde bir elmadan birkaç tane yarar sağlamış olursunuz.

Peki kaç tane elma yiyelim?

Yeşil elma zayıflatır mı? yeşil elma

Her ne kadar faydası da olsa bütün besinleri abartarak tüketmenin sonuçları iyi olmaz. Bu yüzden size günde bir tane yeşil elma tüketmenizi öneririm. Kabuğunu soymadan yerseniz de daha faydalı olur.

Vitamin deposu

Yeşil elma zayıflatır mı? sorusunun yanıtlarını bu şekilde toparladıktan sonra kısaca elmanın içerdiği vitamin ve minerallere de bir göz atalım: Bir orta büyüklükte elma, B1, B2, B6, C, K, ve E vitaminleri içerir. Bunun yanı sıra potasyum, kalsiyum ve folik asit açısından da zengindir. Ama sadece bu kadar değil. Elma, lutein ve betakarotein başta olmak üzere antioksidanlar açısından da değerli bir meyvedir.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.