kalp sağlığı arşivleri - BERSU EKİNCİ -

8-1.jpg

8 Haziran 2018- Bersu Ekinci0

Bekledik, bekledik sonunda yaz geldi. Üstelik havalar aniden ısındı. Peki böyle sıcak günlerde hem içimizi serinletip hem de sağlıklı ve hafif beslenmek için ne tüketmemiz gerekir. Bu konuda iyi bir önerim var size: Karpuz! Karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler vereceğim bugün size. Bol bol su ve lif içeren bir meyve olan karpuzun sağlık faydaları sayılmayacak kadar çok. Karpuz ile hazırlayabileceğiniz hem serinleten hem de sağlıklı beslenme olanağı sunan tariflerin çoğu da dakikalar içinde hazırlayıp ailenizle birlikte keyifle tüketebileceğiniz türden. Haydi gelin karpuzun sağlık faydaları ve serinleten tarifler konusuna biraz daha yakından bakalım.


ANA-1.jpg

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.


ESY-004415252-1.jpg

25 Ocak 2018- Bersu Ekinci0

Bundan 4 bin yıl önce yeryüzünde yaşayan insanoğlu o kadar da yanılmış olamaz. Yani kakaoyu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanması boşuna değil. İnsanlık tarihinde ilk kez Mayalar tarafından kullanıldığı söylenen kakao, gerçekten de bir sağlık kaynağı. Gelin biraz daha yakından bakalım, kakaonun faydaları nelerdir. Latince adıyla Theobromo Cacao yani Tanrıların gıdası kakao, bedenimize nasıl akla hayale gelmedik faydalar sağlıyor.  İşte kakaonun sağlığa 8 faydası.


hünnap-.jpg

14 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

Hünnap meyvesi bize biraz yabancı olsa da, sağlık faydalarından dolayı dünyada en popüler besinler arasında yer alıyor. Özellikle Çin’de bolca bulunan hünnap meyvesi, o kadar mucizevi faydalara sahip ki bu bölgede ‘Tanrı Hediyesi’ ve ‘Ölümsüzlük meyvesi’ olarak da anılıyor.  Bir narenciyeden 80 kat daha fazla vitamine sahip olan hünnap, Ekim ayının sonuna kadar pazar tezgahlarında ve marketlerde kolayca bulunabiliyor.


tereyağ.jpg

4 Ekim 2017- Bersu Ekinci0

İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, doktorlar bizlere yumurta, kırmızı et gibi besinlerin yanı sıra yağlardan da uzak durmamız gerektiğini söyledi. O dönemde eğer yağsız ya da az yağlı yiyeceklerle besleniyorsak sağlıklı seçimler yaptığımızı düşündük. Tüm dünyaya empoze edilen bu yanlış düşünce, yine bilimsel araştırmalar neticesinde çürütüldü ve nihayet yağlar sağlıklı bir beslenme biçiminin ayrılmaz bir ögesi haline geldi.