Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun

13 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
ANA-1.jpg

Bugüne kadar kilo verme özellikle de göbek yağlarından kurtulma konusunda tavsiyeler vermeye çalıştım size. Bugün bu yiyeceklerden bir tanesi üzerinde biraz daha etraflıca durmak istiyorum. Konuyu bir tek cümle ile şöyle özetleyebilirim: Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun. Son dönemin beslenme trendleri içinde önemli bir yeri olan yaban mersini, hem çok besleyici hem de yağ yaktırıcı özelliğe sahip bir meyve. Gelin bakalım yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun cümlesinin alt metninde neler var.

İşte yaban mersininin sağlık faydaları ve kilo vermeye özellikle de göbek yağlarını eritmeye etkisi.

1) İnatçı göbek yağlarından kurtarır

Hani o bütün çabalarınıza rağmen bir türlü kurtulamadığınız inatçı göbek yağları var ya! İşte yaban mersini onlarla da kararlı bir şekilde savaşır. Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da yaban mersininin belki de genetik mirasınız nedeniyle göbek bölgenizde yerleşen ve bir türlü gitmek bilmeyen o inatçı yağları erittiğini bilimsel olarak kanıtladı. İşte bu yüzden yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun demek hiç de yabana atılacak bir önerme değil.

2) Yaban mersini yiyin göbek yağlarından kurtulun ama bu kadar da değil!

Elbette dahası da var. Yaban mersini, doğru tüketildiğinde sadece göbek yağlarından kurtulmanızı sağlamaz, metabolizmayı hızlandırarak genel anlamda kilo vermenizi de kolaylaştırır. Kalorisi son derece düşük olduğu için ve lifli yapısı nedeniyle sindirim sisteminizin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Bir başka deyişle kabızlığı önler.

3) Kan şekerini dengeler ve diyabeti engeller

Yaban mersini birçok meyveyle kıyaslandığında çok daha az şeker içerir. Bu özelliğiyle de kan şekerini dengeler. Hatta ara öğün ya da atıştırmalık olarak da son derece etkilidir. Yulaf ezmesini tatlandırmak için ekleyeceğiniz birkaç tane yaban mersini, hem açlığınızı giderir hem de kan şekerinizi dengede tutar.

4) Kalp sağlığını korur

Yaban mersini, kalp hastalığı riskini azaltır, LDL denilen kötü kolesterolü düşürür. Bunun nedeni de bu meyvenin içeriğinde bulunan antosiyanin adı verilen bileşen. Yaban mersinine rengini veren antosiyaninler kiraz, çilek, kızılcık, böğürtlen ve frenk üzümü gibi mor ya da mavi renkli sebze ve meyvelerde de bulunur.

5) İyi bir antioksidandır

Yaban mersini, zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra etkili bir antioksidandır. Hatta öyle ki bütün meyve ve sebzeler içinde antioksidan özelliği en yüksek olan meyve yaban mersinidir. Bu özelliği sayesinde de kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı etkili bir koruma sağlar. Yaban mersininin içerdiği folik asit de DNA bozulmalarının onarılmasına yardımcı olur, kötü huylu hücrelerin çoğalmasını engeller.

6) Beyin fonksiyonlarını güçlendirir

Yaban mersininin antioksidan olduğunu söylemiştik. İşte bu özelliği sayesinde beyin fonksiyonlarını da korur. Merkezi sinir sistemini olumlu yönde etkiler ve bunama riskini en aza indirir.

7) Cildinizin gençliğini korur

Yaban mersini sadece bedeninizi içten beslemekle kalmaz aynı zamanda dış görünüşünüzü de destekler. En önemli faydası ise cilt sağlığınadır. Cildinizin hem hormon dengesini hem de renk dengesini korur. Kırışıklıklar başta olmak üzere akne, sivilce ve lekelerle etkili şekilde savaşır. Aslına bakılırsa tüm bu özellikleri nedeniyle de cildi koruyan pek çok kozmetik ürünün bileşeninde önemli
bir yer tutar.

Yaban mersininin besin değeri

Şimdi gelelim yaban mersininin bütün bu faydaları nasıl sağladığına. Yaban mersini A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerini bolca içerir. Bunların yanı sıra bakır, manganez, magnezyum, çinko, krom gibi mineraller de bu küçücük meyvenin içeriğinde bulunur.

Yaban mersini tüketirken nelere dikkat etmek gerekir

Bunca faydasını saydıktan sonra şimdi de bir başka önemli konuya değinelim. Bütün bu faydaları yaban mersinini sınırsız olarak tüketeceğiniz anlamına gelmiyor elbette. Her yiyeceğin faydası kadar olumsuz etkileri olduğunu da göz önünde tutarak yaban mersinini de kontrollü olarak tüketmek gerekir. işte yaban mersini tüketirken dikkat edilmesi gerekenler:

  •  Eğer bir hastalık için tedavi görüyor ve düzenli ilaç kullanıyorsanız yaban mersini tüketmeden önce doktorunuza danışın. Özellikle de kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorundaysanız kesinlikle doktorunuzun fikrini almadan yaban mersini yemeyin.
  •  Aynı şekilde diyabet tedavisi gören kişilerin de yaban mersini tüketmeden önce doktora danışmaları ve kan şekeri ölçümlerini düzenli olarak yapmaları gerekir.
  •  Bu kadar vitamin ve mineral içermesine rağmen bir gün içinde tüketeceğiniz yaban mersini miktarını abartmamanız gerektiğini unutmayın. En iyisi bir gün içinde iki yemek kaşığı yaban mersini tüketmekle yetinin.
  • Yaban mersininin içindeki bazı bileşenler bazı kişilerde alerjik etki yaratabilir. Bu yüzden dikkatli tüketmekte fayda var.
  •  Ayrıca böbrek veya safra kesesi rahatsızlıkları olanların yaban mersini tüketmemesi gerekir.

Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.