Kararında İçki Tüketimi, Kilonuzu Korumaya Yardımcı Olabilir - BERSU EKİNCİ

4 Nisan 2017- Bersu Ekinci0
shutterstock_369747443-e1491337336243.jpg

Alkol, dostumuz değil, biliyoruz. Alkollü içkilerin kalorisi de yüksek ama dozu kaçırmadıktan sonra kilonuzu korumanıza da yardımcı olabilir. Neredeyse 20 yıl süren bir araştırmadan çıkan sonuç bu. Tabii daha az yiyip daha çok spor yapmanız da şart…

Bir peynirli burgerle margaritanın hemen hemen aynı kaloriye sahip olduğunu bilseydiniz hangisini tercih ederdiniz? Bir dilim pizzayla bir bardak birada da durum çok farklı değil. Büyük bir kadeh şarabın kalorisinin 200’ün üzerinde olduğunu söylesem size, yine de gönül rahatlığıyla tüketebilir miydiniz peki? Tüketin, sorun yok… Tek şart, bunu aşmamak yani dozu ayarlamak. Çünkü alkollü içkilerin yağ yakımına yardımcı olduğu gerçeği var.

Aman dozu kaçırmayın

Yaklaşık 20 bin kadın üzerinde neredeyse 20 yıl süren araştırmaya göre, kararında içki tüketen kadınların aşırı kilo alma riski, hiç içmeyenlere kıyasla yüzde 30 düşüyor. Prestijli tıp dergilerinden Archives of Internal Medicine’da yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin başkanı Profesör Jean-Philippe Chaput, konuyu net bir biçimde ortaya koyuyor: “Amacınız kilo vermekse, bunu alkollü içki tüketerek yapamazsınız ama kilonuzu korumak istiyorsanız bu, işinize yarayabilir. Kararında içmek şartıyla. Sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmayı da ihmal etmemelisiniz tabii ki.”

Profesör, aşırı içki tüketiminin kadınlarda ve erkeklerde farklı sonuçları olduğunu da hatırlatıyor. Erkeklerin bel ve karın bölgesinde, kadınlarınsa kalçalarında yağlanmaya yol açıyor alkollü içkiler. İştah açıyor, daha fazla yemek yediriyor insana. Bu metabolizmanızla da doğrudan ilgili yani konu, büyük ölçüde genetik mirasınızla bağlantılı.
Araştırmalar, kadınların alkollü içkileri daha kolay enerjiye dönüştürdüğünü gösteriyor mesela. Bu da daha az yağ ve kilo demek.

İşte buna kadeh kaldırılır!

Derdim, alkollü içkileri övmek değil. Onları öcü olarak da göstermiyorum. Buradaki asıl konu, tek bir konuya odaklanmamak. Önemli olan bütünsel sağlığımızı düşünmek. Profesör Chaput, “Diyete kafanızı takmayın. Kilonuzu hesaplayacağınıza sağlığınızı ölçün” diyor. İşte buna kadeh kaldırılır…


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.