Kilo vermeye yardımcı olan yağlar - BERSU EKİNCİ -

21 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
ANA.jpg

Bir zamanlar kilo vermek isteyenler kesinlikle yağların hiçbir türüne ellerini bile uzatmazdı. Böylece daha hızlı kilo verileceği düşünülüyordu çünkü. Ama artık bu düşüncenin pek de doğru olmadığı biliniyor.  Yağ tüketerek de kilo vermek mümkün. Önemli olan doğru yağları tüketmek. İlk anda belki inanması güç gelebilir ama kilo vermeye yardımcı olan yağlar da var. Mutfağınızda bunlara bol bol yer verirseniz tükettiğiniz yiyeceklerde bunları kullanırsanız kilo verme süreciniz de hızlanır. Gelin şimdi anlatalım, kilo vermeye yardımcı olan yağlar neler.

Aspir yağı metabolizmanızı hızlandırır

Kilo vermeyi amaçlıyorsanız bir yandan da sağlıklı beslenip metabolizmanızı hızlandırmanız gerekir. İşte bunun için kullanmanız gereken yağlardan biri aspir yağı. Kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında yer alan aspir yağı, yüksek miktarda doymamış yağ asitleri içeriyor. Bunun yanı sıra aspir yağında CLA olarak anılan Konjuge Linoleik Asit da bulunuyor. Şimdi sıkı durun; aspir yağının, neden kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında yer aldığını tek bir cümleyle özetleyeceğim: Aspir yağı vücudunuzun  yağ depolamasını azaltmaya yarıyor. İşte bu nedenle de kilo vermek isteyenlerin kullanması öneriliyor.

Kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında en değerlisi Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizinin ne kadar değerli bir besin olduğunu daha önce anlatmıştık. Dengeli ve düzenli kullanıldığında da kilo vermede büyük katkısı var. Hindistan cevizi yağının bu listede yer almasının en önemli nedeni metabolizmayı hızlandırması.  Ayrıca bağışıklık sistemini destekleyip vücut direncini de artırıyor. Kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında yer alan Hindistan cevizi yağının başka nimetleri de var: Saç ve cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olan bu doğa harikası Hindistan cevizinin sağlık faydalarını ve kilo vermeye etkisini buradan bir kez daha hatırlayabilirsiniz.

Keten tohumu yağı kabızlığı önler

Gelelim kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında bulunan keten tohumu yağına. Öncelikle kelimenin tam anlamıyla bir Omega 3 deposudur. Eğer yeterince et tüketmiyorsanız bu eksikliği keten tohumu yağıyla giderebilirsiniz. Kilo verme sırasında bazen kabızlık sorunuyla da karşılaşabilirsiniz. İşte böyle durumlarda keten tohumu yağı imdadınıza yetişecektir.

Çörek otu yağı insülin direncini azaltır

Bu yağın kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında bulunmasının nedeni ise insülin direncine karşı etkili olması. Kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanı insülin direnci. Eğer insülin direncinizi dengede tutamazsanız sürekli yeme isteğini de bastırmakta zorlanırsınız.  Çörek otu kilo vermenizi olumsuz etkileyen insülin direncini düşürmeye yarıyor. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Kilo verirken enerjiniz mi düşüyor: Ruşeym yağı kullanın

Kilo vermeye yardımcı olan yağlar denilince belki de en önemlilerinden biri ruşeym yağı.  A, D ve E vitaminleri içeren ruşeym yağı, kilo vermek isteyenlerin sık sık karşılaştığı enerji düşüklüğüne çare… Ama tek faydası bu değil. Öncelikle yağda çözülen vitaminler içerdiği için antioksidan özelliğe sahip: Bunun yanı sıra yaşlanma etkilerini geciktiriyor ve vücudun direncini de artırıyor.

Metabolik sendroma karşı: Chia tohumu yağı

Kilo vermek için canını dişine takan plaza insanlarının karşılaştığı sorunlardan biri metabolik sendrom. Önce insülin direnci, ardından karın bölgesinde ortaya çıkan yağlanma bir adım sonrası da diyabet hatta hipertansiyon gibi hastalıklara kadar uzanan yağlanma. Eğer masa başında çalışıyor ve hareketsiz bir hayat sürüyorsanız metabolik sendroma yakalanma olasılığınız da giderek yükselir. Bunun için yapmanız gereken ise kilo vermeye yardımcı olan yağlar arasında yer alan Chia tohumu yağını düzenli olarak tüketmek.

Bütün bunların yanı sıra vücuda faydalı 5 yağ çeşidini de buradan hatırlayabilirsiniz! 

Kilo vermeye yardımcı yağ kaynakları: Badem, ceviz avokado

Biraz önce saydığımız kilo vermeye yardımcı yağları başka şekillerde de tüketebiliriz. Şimdi size zayıflama sırasında bedeninize gerekli ve yararlı yağları sağlayan üstelik kilo vermeye yardımcı yağ kaynağı olan besinleri biraz anlatalım.

Avokado: Faydaları saymakla bitmez!

Size avokadonun faydalarından uzun uzun söz etmiştik, ama kilo vermeye yardımcı olan yağlar konusunu anlatırken avokadodan söz etmeden geçmek olmaz.

Avokadonun en önemli özelliği kalp için faydalı olan tekli doymamış yağ asitlerini içermesi. Avokadonun kalorisinin yüzde 70’i yağlardan geliyor. Hatta öyle ki avokado, bilinen en yağlı meyvelerden biri. Ama öte yandan içindeki yağın çoğu oleik asit. Yani bir başka deyişle tekli doymamış yağ asidi, tıpkı zeytinyağında olduğu gibi. Oleik asitin iltihabı önlediği ve kanserle bağlantılı genler üzerinde de baskılama etkisi olduğu araştırmalarla kanıtlandı.

Gelin avokadonun sağlık ve kilo vermeye faydalarını hatırlayalım. 

Badem: Kalp sağlığını ve bağışıklık sistemini güçlendirir

Zayıflama sırasında ara öğün olarak belli miktarda badem tüketmenizde sayısız fayda var. Öncelikle badem, kilo vermeye yardımcı olan yağlar açısından zengin bir kuruyemiş. E vitamini, yağ ve proteini bol bol içerir. Bademin içerdiği yağ, öncelikle kalp sağlığınızı olumlu etkiler. Kan basıncını düzenler.

A ve K vitamini açısından zengin olan badem, önemli oranda bir protein kaynağı aynı zamanda. Eğer kolesterol gibi bir sorununuz varsa bunu ölçülü bir şekilde badem yiyerek düzene koyabilirsiniz. Şöyle anlatalım: Kandaki LDL miktarının yüksekolması kalp hastalıklarının en büyük belirtilerinden biri. İşte bu durumu iyi bir beslenme programı uygulamanın yanı sıra gün içinode 1 ya da 2 avukç bademi ara öğün olarak tüketerek de dengeleyebilirsiniz.

Badem, proteinin yanı sıra bol miktarda lif ve düşük oranda karbonhidrat içerir. İşte bu özellikler de bademin doyurucu ve uzun süre tok tutan bir yiyecek olmasını sağlar. Kilo verme sırasında ara öğünlerde badem tüketerek zayıflama sürecinize katkıda bulunabilirsiniz.

Bademin kanıtlanmış 4 sağlık faydası 

Ceviz: Omega 3 yağ asitleri açısından çok zengin

Cevizin faydaları sayılamayacak kadar çok. Ama konumuzla en çok ilgisi olanı önce söyleyelim. Cevizin bu kadar faydalı olmasının en önemli sebebi şu: Cevizin yüzde 72’si doymamış yağ asitlerinde oluşur. Bu doymamış yağ asitleri kalp sağlığını koruduğu gibi aynı zamanda diyabet hastalığının kontrol edilmesini de sağlar.

Peki cevizin içerdiğ iminarel ve vitaminleri sayalım mı şimdi de: Kalsiyum, demir, fosfor, magnezym, sodyum, çinko, potasyum, bakır ve selenyum mineralleri. A,B C,E, K vitaminleri.

Ama şunu da söyleyelim: Cevizi tüketirken dikkatli olun, abartıya kaçmayın. Çünkü ceviz kalorisi yüksek bir kuruyemiştir. Bu yüzden günde bir avuçtan fazla tüketmemeye özen gösterin.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.