Metabolizma neden yavaş çalışır ? - Bersu Ekinci ile Yenile Kendini

12 Şubat 2018- Bersu Ekinci0
ana-2.jpg

Düzenli beslendiğinizi, egzersiz programınızı aksatmadığınızı düşünüyorsunuz. Ama tartıya çıktığınızda sonuç hüsran! Bu da demektir ki bir yerde bir sorun var. Büyük olasılıkla metabolizmanız yavaş çalışmaya başlamıştır.  Peki metabolizma neden yavaş çalışır?  Özellikle kilo verme sürecinde sizi zorlayan metabolizma yavaşlığı neden olur? Şimdi aklınızı kurcalayan metabolizma neden yavaş çalışır? sorusunun muhtemel cevaplarına bir bakalım.

Düzensiz uyku metabolizmayı yavaşlatır

Bunu hiç düşünmemiştiniz belki de ama, gerçek. Çünkü metabolizma neden yavaş çalışır? sorusunun cevaplarından biri de düzensiz uykudur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli uyumanın metabolizma hızı üzerinde tahmin edildiğinden daha çok etkisi var. Bilim insanlarının ortak kanısı, günde 7 ile 9 saat arasında uyumak gerektiği. Bu yüzden eğer yeterli ve sağlıklı bir uyku uyuyamıyorsanız bu metabolizmanızı yavaşlatır.

Metabolizma neden yavaş çalışır? Belki de hareketsiz kaldınız

 

Artık hem kilo vermek için hem de kiloyu korumak için düzenli bir egzersiz programı uygulamanız gerektiğini hatta bunun da üstüne çıkıp hayatınızda hareket edebileceğiniz yeni alanlar açmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz. İşte metabolizma neden yavaş çalışır? sorusunun yanıtlarından biri için şu cümleyi tekrarlayabiliriz: Siz hareketsiz kalırsanız metabolizmanız da hareketsiz kalır.

Kas dokunuz ne kadar çok olursa metabolizma hızınız da o kadar artar. Kilo verme sırasında yaptığınız düzenli egzersizler ,  kas yoğunluğunuzun artmasını sağlar ve böylece metabolizmanız hızlanır. Ama düzenli olarak egzersiz yaptığınız halde istediğiniz sonucu alamıyorsanız  ve aklınızın bir köşesinde hala metabolizma neden yavaş çalışır? sorusu varsa o zaman uyguladığınız programı gözden geçirmenizde yarar var. Belki de bazı günler bu egzersizlere yeni eklemeler yapmanız gerekiyordur. En azından ‘nasıl olsa egzersiz yapıyorum’ diyerek o saatler dışında hareketsiz kalmak yerine bedensel aktivitenizi günün her saatine yaymaya çalışabilirsiniz.

Bilinçsiz diyetler metabolizmayı yavaşlatır

Onca dikkate karşın hala istediğiniz sonucu alamıyorsanız metabolizma neden yavaş çalışır? sorusuna bir de bu açıdan yaklaşmanız gerekir. Belki de ‘diyet yapacağım’, ‘kilo verme hedefime ulaşacağım’ derken çok sağlıksız ve yanlış yollara saptınız. Önce şunu kabul edelim, bilinçsiz diyetler uyguladığınız  zaman doğal olarak metabolizmanız yavaşlar. Çünkü bedeniniz bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışırken sahip olduğu enerjiyi de korumaya alır ve mümkün olduğu kadar az harcama yapmaya çalışır.

İşte bu yüzden uyguladığınız sıkı diyete rağmen hala metabolizma neden yavaş çalışır? diye düşünüyorsanız yiyecek tercihlerinizi bir kez daha gözden geçirin. Bir başka deyişle çok kısa sürede çok az yiyecek tüketerek kilo vermeye çalışmak yerine bir beslenme danışmanına başvurup hayatınızın geri kalanında da sağlıklı beslenmenin ve bir daha kilo almamanın yollarını bulmaya çalışın.

Metabolizmayı yavaşlatan nedenlerden biri: Alkol

Elbette makul miktarda tüketirseniz ve ertesi gün bunu dengeleyecek bir beslenme programı uygularsanız alkol o kadar da zararlı değil. Ama alkol tüketimini abartırsanız vücudunuza aldığınız fazladan her yudum alkol yağa dönüşür. Bu durum kas dokunuzu azaltır ve metabolizmanızı yavaşlaır. O yüzden kendi kendinize metabolizma neden yavaş çalışır? diye soruyorsanız, elinizdeki o kadehi usulca masaya bırakın ve alkol tüketiminizi disipline etmeye çalışın.

Protein eksikliği metabolizmayı yavaşlatır

Metabolizma neden yavaş çalışır? sorusuna bir başka soruyla cevap arayabiliriz: Yeteri kadar protein tüketiyor muyum?

Şunu hiç unutmayın, kilo vermenin ve sağlıklı kiloda kalmanın kilit noktalarından biri yeterli oranda protein tüketmektir Çünkü aldığınız protein miktarı arttıkça vücudunuzun yağ yakma hızı da yani metabolizma hızı da artar. Eğer proteinden yana eksik besleniyorsanız sağlıklı kilo verme konusunda büyük bir yanlış yapıyorsunuz ve aynı zamanda metabolizmanızın yavaşlamasına da neden oluyorsunuz demektir.

Sodyum eksikliği eşittir metabolizma yavaşlığı

Evet kabul, tuzu sofralarınızdan mümkün olduğunca uzak tutmamız  gerekiyor.  Ama bu tamamen hayatımızdan çıkaracağımız anlamına gelmiyor. Çünkü metabolizma neden yavaş çalışır? sorusunun şaşırtıcı yanıtlarından biri de bu ayrıntıda gizdi. Tuzun içerdiği sodyum, metabolizmanın yeteri kadar hızlı çalışması için hayati önem taşıyor. Bu yüzden tuzu hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir?

Elbette metabolizma hızı bir anlamda bir insanın kaderidir. Yani ailenizden mirastır. Ama bir yere kadar. Özetle doğru besinleri tüketerek metabolizma hızınızı yükseltebilirsiniz.  İşte metabolizmayı hızlandıran yiyecekler. 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.