Oruç tutarken susuzluğu önleyen karışım - BERSU EKİNCİ -

23 Mayıs 2018- Bersu Ekinci0
00.jpg

Bir önceki yazımda size Ramazan ayında oruç tutarken nasıl beslenmek gerektiği konusunda bazı ipuçları vermiştim. Yiyip içmeden geçen uzun saatler sırasında kaybettiğiniz hidrasyonu geri kazanmanın önemli olduğunu da vurgulamıştım. Bugün de size oruç tutarken susuzluğu önleyen karışım önereceğim. Birçok insan, oruç tutarken açlıktan çok susuzluktan etkileniyor. Bu yüzden oruç tutarken bile vücudun su ihtiyacını karşılamak önemli. Neyse, sözü fazla uzatmadan size oruç tutarken susuzluğu önlmeyen karışım tarifini vereyim.

Oruç tutarken susuzluğu önleyen karışım, daha önce hazırladığımız smoothie’ler kadar kıvamlı değil, biraz daha ince bir sıvı. Elbette ana maddesi su. Oruç tutarken susuzluğu önleyen karışım içinde bol su içeren bir sebze olan salatalık da yer alıyor. İçine katacağınız taze nane ise sizi hem ferahlatacak hem de içeceğiniz karışımı çok daha lezzetli hale getirecek. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan bu karışımın nasıl yapılacağını anlatayım:

Oruç tutarken susuzluğu önleyen karışım için gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı su
  • 3 tane salatalık
  • Yarım su bardağı kadar ev yapımı yoğurt
  • Bir şişe maden suyu
  • Bir tutam taze nane (dilerseniz kuru nane de kullanabilirsiniz)
  • Maden suyu

Gelelim yapılışına… Evde yapılmış yoğurdunuzu, soyup uzun uzun dilimlediğiniz salatalıkları ve naneyi blender’a atın. Sonra da “güç” düğmesine basın. Bu işlemin ardından yapacağınız bir hazırlık daha kaldı. Bu karışımın içine maden suyu katmak! İşte şimdi karışımınız hazır.

Maden suyunu ne kadar koyacağınız ise size kalmış. Dilerseniz bir ya da yarım su bardağı koyabilirsiniz. Ama bana kalırsa bir şişeyi aşmayın.

Hazırlayacağınız oruç tutarken susuzluğu önleyen karışımı iftardan sonra yudumlayabilirsiniz. Dilerseniz sahurda da tüketebilirsiniz.

Bu arada birkaç önemli noktanın üzerinden bir kez daha geçmek isterim: Karışım için kullanacağınız yoğurdun ev yapımı olması gerektiğini hatırlatırım. Piyasada satılan yoğurtlardan uzak durmanız sağlığınız açısından son derece önemli.

Salatalık kullanarak hazırladığımız bu karışımı anlamışken bir de salatalığın faydalarını hazırlamaya ne dersiniz! İyi bir ara öğün seçeneği olan salatalık zayıflatır mı, salatalığın sağlık faydaları neler, en önemlisi de cildimizi salatalıkla nasıl güzelleştiririz? Bütün bu soruların yanıtları bu linkte! 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.