Metabolizma hızlandıran salata - BERSU EKİNCİ -

13 Haziran 2018- Bersu Ekinci0
ESY-005907571-1.jpg

Ne dersiniz, sıcak yaz günlerinde hem hafif ve sağlıklı bir öğün tüketip hem de metabolizmamızı hızlandıralım mı? Hemen size sihirli bir formül vereceğimi sanmayın lütfen, çünkü söylemek istediğim bu değil. Birazdan size metabolizma hızlandıran salata tarifi vereceğim. Hem yapımı hızlı ve kolay hem de kilo verme ya da kilo koruma amacını taşıyorsanız size yardımcı olacak türden bir salata bu. Hazırsanız eğer geçiyorum metabolizma hızlandıran salata tarifine.

Önce gerekli malzemeleri sayayım. Belki de çoğu mutfağınızda hazır bir şekilde böyle sağlıklı ve lezzetli bir salataya katılmayı bekliyordur.

Gerekli malzemeler
2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 yemek kaşığı üzüm sirkesi
Dörtte bir yemek kaşığı kekik
1 diş sarmısak
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 fincan kinoa
1 tane orta boy domates
1 tane salatalık
1 tane kırmızı soğan
Birkaç tane kalamata zeytin. Buna ülkemizde “eşek zeytini” de deniliyor.

Metabolizma hızlandıran salata yapılışı

Gelelim metabolizma hızlandıran salata yapımına. Malzemelerin bu kadar fazla olmasına bakıp da paniğe kapılmayın çünkü hazırlanışı çok zamanınızı almayacak.

Metabolizma hızlandıran salata yapımını adım adım anlatayım.

Birinci adım: Önce taze sıktığınız limon suyunu, sirkeyi, kekik ve bir diş sarımsağı bir kasenin içine koyun ve üzerine de zeytinyağını dökün. Bu malzemeyi zeytinyağının içinde dinlenmeye bırakın.

İkinci adım: Gelelim metabolizma hızlandıran salata tarifinin diğer aşamasına. Kinoayı 2 su bardağı su eşliğinde bir tencerenin içine koyun ve kaynamaya bırakın. Kinoa suyu 20 dakika içinde absorbe edecektir.

Üçüncü adım: Şimdi sırada metabolizma hızlandıran salata yapımının son aşaması var. Domates ve salatalıkları küp küp doğrayın. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp onları da küçük küçük doğrayın. Sonra kinoayı bu malzemeye katıp üzerine de zeytinyağı içinde bıraktığınız limon suyu, sirke kekik ve sarımsak karışımını dökün. Metalolizma hızlandıran salata hazır! Soğuk tükettiğinizde daha lezzetli olacağından bir saat kadar buzdolabında bekletin ve sonra da tüketin.

Metabolizma hızlandıran salata demişken kilo vermek isteyenlerin en büyük sorunu olan metabolizma yavaşlığı sorununun giderilmesine yardımcı olan yiyeceklere  göz atmak isterseniz konuyla ilgili yazı bu linkte.

Afiyet olsun. Keyifli ve hafif bir yaz dilerim.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.