Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata

1 Mayıs 2019- Bersu Ekinci0
anna.jpg

Gelin bugün sizinle lezzetli bir salata hazırlayalım: Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata koyalım adını da. Ama bana sorarsanız birazdan malzemelerini sayacağım bu besleyici yiyeceği sadece “salata” olarak geçiştirmek de haksızlık olur. Çünkü içeriğinde yer alan sebzelerin ve baharatların her biri başlı başına bir beslenme hazinesi. Böyle bir girişin ardından sıra geldi vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için gereken malzemeleri sayıp, nasıl hazırlandığını anlatmaya.

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata: Malzemeler

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata

Aslında bakmayın siz böyle vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata diye uzun uzun anlattığıma. Hazırlanması gayet kolay. Üstelik tüketmesi de bir o kadar keyifli. Benden söylemesi.

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için gereken malzemeler ise şöyle:

 • Bir bağ roka
 • Bir tane kabuğu soyulmuş ve dilimlenmiş avokado
 • Dört yemek kaşığı nar tanesi
 • Bir yemek kaşığı kabuklarından ayrılmış kabak çekirdeği
 • Yarım yemek kaşığı tuzsuz ve kabuklarından arındırılmış ay çekirdeği
 • Yarım yemek kaşığı keten tohumu
 • Yarım limonun suyu
 • İki yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Dilediğiniz kadar ince doğranmış brokoli
 • Tatlandırmak için Himalaya tuzu (İsteğe bağlı)
 • Yine lezzet katmak için karabiber (isteğe bağlı)

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata hazırlamak için gereken malzemeler bunlar. Şimdi gelelim salatanın nasıl yapıldığına.

Önce büyük bir salata kasesine iyice yıkayıp temizlediğiniz roka yapraklarını yerleştirin. Sonra üzerine avokado dilimlerini, brokoliyi, kabak ve ay çekirdeğini, keten tohumunu, nar tanelerini yerleştirin. En son da limon suyu ve zeytinyağını ekleyin. Salatanızı bir güzel karıştırın. İşte vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata tüketmeniz için hazır.

Eğer tuzsuz bulursanız bir miktar Himalaya tuzu ve lezzet katmak için karabiber ekleyebilirsiniz.

Her biri vitamin ve mineral kaynağı

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata

Şimdi gelelim, vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata için kullanılan malzemelerin özelliklerini şöyle bir hatırlamaya…

Salata tabağımızı mayhoş lezzetli taneleriyle renklendiren nar, çok etkili bir antioksidan. A, C, ve E vitaminleri içeren narda folik asit de bulunuyor. Yeşil çayın üç katı kadar antioksidan özelliğe sahip olduğunu da yeri gelmişken hatırlatmak isterim. Ayrıca nar, mide problemlerinden kalp hastalıklarına hatta kansere kadar birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan görevi de görür. Aynı zamanda diyabeti de önler.

Vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata içerisinde yer alan avokadoya gelirsek… Eğer akılcı beslenme konusunda duyarlıysanız avokadonun vücuda gerekli sağlıklı yağlar içerdiğini zaten biliyorsunuz. K, C, B5, B6, E vitaminlerini barındıran avokado, vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata içerisinde yer alan süper besin. Magnezyum, manganez, demir ve çinko da içeren avokado aynı zamanda bir potasyum deposu.

Brokoli de vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata içinde yer alan değerli besinlerden biri. Kendisi başlı başına etkili bir antioksidan olan brokoli, iltihaplanmayı önler, kansere karşı bir kalkan görevi görür. Yüksek miktarda kalsiyum ve K vitamini içerir. Bu da brokolinin kemikleri güçlendirdiği anlamına gelir. Brokoli kalp sağlığını destekler. Kilo vermek isteyenler için en büyük yardımcı yiyeceklerden biridir. Bol lif içerdiği için uzun süre tokluk hissi sağlar.

Yanına da ton balığı!

Bana sorarsanız vücudu toksinlerden arındıran antioksidan salata, örneğin sağlıklı ve protein kaynağı bir ton ya da somon balığı yemeğinin yanında harika gider. Eğer bu konuda fikir almak isterseniz size fikir verebilecek bir tarif bu linkte. 


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.