WeCreativez WhatsApp Support
Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Lütfen E-Posta adresinizi ve Cep Telefonunuzu bırakmayı unutmayın!
Merhaba

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden

26 Aralık 2018- Bersu Ekinci0
anaaaa.jpg

Kış mevsiminin en çok sevdiğiniz meyvelerinden biri hangisi? Evet, duyuyorum; pek çoğunuz “mandalina” diyorsunuz. O zaman doğru bir noktadasınız. C vitamini deposu mandalina hem kilo vermek ya da kilo korumak
hem de genel anlamda sağlıklı kalmak için gerekli. Yoksa bu güzel lezzetli meyve ile aranız pek de iyi değil mi? Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusuna değineceğim bugün.
Belki, kışın soğuk algınlığı başta olmak üzere vücut direncinizi artıran bu meyveyi daha çok sevip tüketmeye başlayacaksınız.

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusuna öncelikle bu meyvenin kilo vermek isteyenlere büyük ölçüde yardımcı olduğunu söyleyerek başlayacağım. Nedenlerini hemen sayayım.

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden

1- Ödem attırır:  Her şeyden önce mandalina alkali bir besindir. Yani daha anlaşılır bir şekilde ifade edersem, mandalina ödem attırır ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde toplanan şişkinlikten kurtulmanızı sağlar.

2- Metabolizmayı hızlandırır: Ayrıca mandalinanın metabolizmayı hızlandırma gibi bir özelliği daha var. Bunu sağlayan da içerdiği A vitamini. Bu vitamin sayesinde vücudunuzdaki kaslar beslenir ve bu da metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

3- Yağ yakıcı özelliği vardır:  Mandalina tüketmek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusuna bu meyvenin kilo verme konusundaki bir başka yardımıyla devam edelim. Mandalina çok iyi bildiğiniz gibi bol bol C vitamini de içerir. Bu da bu meyvenin yağ yakıcı özelliğe sahip olduğunu gösterir. Özellikle göbek ve basen yağlarını eritme konusunda yardımcıdır.

4- Bol lif içerir:  Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusuna bir başka ayrıntıyla devam etmek istiyorum.  Mandalina bol bol lif içeren bir meyvedir aynı zamanda.  Bu da tüketildiğinde uzun süre
tok hissetmenizi sağlar. Bununla da yetinmez aynı zamanda kan şekerinizi dengede tutar ve bu şekilde de kısa sürede acıkmanızı önler.

5- Sağlıklı bir ara öğün seçeneğidir:  Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusunun kilo verme ve kilo koruma ile ilgili ayrıntılarını bu maddeyle bitireceğim. Gün içinde azalan enerjinizi toparlamanıza da yardım eder mandalina. Ayrıca sizi sakinleştirir, geriliminizi azaltır.  Bu sayede de en ufak bir zayıflık anında zararlı yiyeceklere yönelmenizi engeller.

Ne kadar mandalina tüketebiliriz?

Fakat mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusunun burasında bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum. Elbette her sağlıklı besinde olduğu gibi mandalina konusunda da tüketim miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Bir ara öğünde iki tane mandalina ile yetinmenizi öneririm. Yani çok faydalı diye mandalina tüketmeyi de abartmayın.

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden: Diğer faydaları

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusunun diğer kısmına geçelim şimdi. Çünkü mandalinanın sağlık faydaları bu kadarla sınırlı değil. Kalp sağlığından kan basıncına, bağışıklık sisteminden cilt bakımına  pek çok başka faydası da var mandalinanın. Gelin şimdi onları da kısaca sayalım:

Karaciğer kanseri riskini azaltır: Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre mandalina karaciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Bunun nedeni de mandalinanın içerdiği bol miktarda A vitamini.
Ayrıca mandalinanın göğüs kanseri riskini düşürdüğünü de not edelim.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusunun diğer ayrıntılarına devam edelim. Mandalina artık çok iyi bildiğiniz gibi bağışıklık sistemini
destekler ve güçlendirir.

Tansiyon ve kolesterolü dengeler: Mandalina yüksek tansiyonu dengeleyip, LDL olarak bilinen kötü kolesterolü de azaltmaya yardımcı olur. Bunun en önemli nedeni ise mandalinanın çok etkili bir antioksidan olması.

Cilt ve saç sağlığına katkı sağlar: Mandalinanın sağlık faydaları saymakla bitmiyor.  İşte bunlardan biri de içerdiği ansioksidanlar sayesinde cilt ve saç sağlığına olumlu etkisi. Cildinizin ve saçlarınızın çok daha iyi ve ışıltılı görünmesini sağlar mandalina.

Mandalina yemek zayıflatır mı? Mandalina tüketmeniz için 5 neden konusunu bu şekilde toparladık. Şimdi gelin bu meyvenin içerdiği vitamin ve minerallere şöyle bir göz atalım.

Mandalina A ve C vitaminlerinin yanı sıra E ve K vitaminleri de içerir. Bunun yanı sıra folat, tiyamin, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, likopen de mandalinada bulunan diğer besleyici ve sağlığa faydalı içerik.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.