Emzirirken Beslenmeye Dair İpuçları... - BERSU EKİNCİ

7 Şubat 2017- Bersu Ekinci0
ESY-024647682.jpg

Emzirirken hep açlık çekiyor olabilirsiniz. Sürekli yaşadığınız açlık, sinirinizi bozuyor, canınızı sıkıyor belki de. Süt üretebilmeniz için her gün fazladan 300-500 kalori almanız gerektiğini unutmayın. Hamileliğinizin öncesinde başladığınız programdan ayrılmayın, yeter…

Enerjinizi yükseltecek besinleri almanız önemli. İyi yağ kaynakları, çözüm olabilir. Yağ tüketmek, kulağa hoş gelmiyor, farkındayım. Hele doğum öncesinde aldığınız kiloları vermeye uğraşırken… Tükettiğiniz yağın içeriğine dikkat edin öncelikle. Yağlar, vücudumuzun enerji kaynağı. İyi yağ kaynaklarıyla beslenirseniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, sağlıklı bir cilde ve saçlara sahip olursunuz. Vücudunuz, aldığınız vitaminleri daha iyi emer. İyi yağ kaynakları, size enerji verdiği gibi tatmin duygusu da yaşatır. Hele bol karbonhidrat veya şeker içeren atıştırmalıkları yedikten birkaç saat sonra yine acıktığınız düşünülürse.

Ne Yemeli?
Sağlıklı yağ kaynaklarına gelince: Merada beslenen hayvanlardan elde edilen etler, hindistan cevizi sütü/yağı, tereyağı, manda kaymağı, somon ve sardalya gibi yağlı balıklar, avokado, ceviz, yumurta, yoğurt, kefiri sayabiliriz.

Örnek mönü
Bitirirken bir de günlük örnek mönü paylaşmak istiyorum:
Kahvaltı: Otlu omlet veya yumurta. Mevsim meyveleriyle
Ara öğün: Tam yağlı hindistan cevizi sütü ve donmuş yemişlerle (çilek, böğürtlen, yaban mersini gibi) yapacağınız smoothie
Öğle: Kemik suyuna bir çorba. Avokadolu ekşi mayalı ekmekle servis edebilirsiniz
Ara öğün: 1 elma ve 15 adet kavrulmamış badem
Akşam: Et veya sakatat ızgara. Hindistan cevizi yağı ve baharatlarla tatlandırılmış fırınlanmış tatlı patates ve yeşil salatayla servis edebilirsiniz.


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.