Hurma ve 10 sağlık faydası - BERSU EKİNCİ

24 Nisan 2018- Bersu Ekinci0
ZF3-2839320-1-1.jpg

Asırlardır “mucize meyve” olarak adlandırılan hurmanın sadece lezzetli bir besin değil, aynı zamanda bir şifa kaynağı da olduğu biliniyor. Öyleyse bundan neden biz de faydalanmayalım. Çünkü hurma boşuna “mucize” diye nitelendirilmiyor. Hurma ve 10 sağlık faydası dedik ama aslına bakılırsa hepsi bu kadar da değil. Zayıflamaktan kilo korumaya, toksinleri atmaktan kemikleri güçlendirmeye kadar çok sayıda faydası var. Bütün bunların arasında özellikle de kadınların ilgisini çekecek bir faydası daha var: Hurma, yaşlanma karşıtı bir etki de sağlıyor ve cildi koruyor. Şimdi gelin, hurma ve 10 sağlık faydası konusuna biraz daha yakından bakalım.

Protein, mineral ve vitaminler açısından son derece zengin bir besin olan hurma ve 10 sağlık faydası konusuna başlamadan önce sizi çok merakta bırakmadan hurma ile nasıl güzelleşeceğinizi anlatayım.

İşte eşsiz besin hurma ve 10 sağlık faydası

1- Cildi güzelleştirir:  Hurma cildinizin elastikiyetini ve yumuşaklığını korur. Bunu sağlayan da içeriğindeki C ve D vitaminleri. Eğer cilt sorunları yaşıyorsanız, beslenme programınıza makul miktarda hurma ekleyerek bu sorunun çözümüne katkı sağlayabilirsiniz. Hurma, cildinizin elastikiyetini ve yumuşaklığını koruduğu kadar “anti- ageing” yani yaşlanma karşıtı etki de gösterir. Özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan melanin birikimini yani halk arasında “yaşlılık lekeleri” denilen cilt lekelerinin önlenmesine de yardımcı olur.

2- Kolesterolü düşürür: Hurma ile hem kilo verin hem güzelleşin dedim ama bunların yanı sıra hurmanın sağlık faydaları da saymakla bitmeyecek türden. Hurmanın, sağlığa en önemli faydalarından biri kolesterolü düşürmesi. Bu sayede zararlı kolesterolün yol açtığı başta kalp hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununa karşı korunmada yardımcı olur.

3- Zengin bir protein kaynağıdır: Kilo verme sürecinde ve kilo korumaya çalışırken yeteri kadar protein almamız gerekiyor. İşte hurma ile hem kilo verin hem güzelleşin derken bu konuyu da atlamak olmaz. Hurma, çok zengin bir protein kaynağıdır. Protein, formda kalmamızı sağladığı gibi kaslarınızı da güçlendirir.

4- Tatlı krizini önler, muhteşem bir ara öğündür: Hurma ve 10 sağlık faydası konusunu anlatırken bu mucize besinin eşine az rastlanır şekilde birçok vitamin içerdiğini de belirteyim. Hurma B1, B2, B3 ve B3 vitaminlerinin yanı sıra A1 ve C vitamini deposudur. Eğer günlük beslenme programınıza birkaç tane hurma eklerseniz ek vitamin tabletleri kullanmak zorunda da kalmazsınız. Ama bu kadar değil! Düzenli olarak hurma tükettiğinizde enerji seviyenizin de nasıl yükselen bir grafik çizdiğini görüp kendiniz de şaşıracaksınız. Çünkü hurma, doğal şeker de içerir. Şimdi bu noktada hurmanın günlük tatlı ihtiyacını karşılayan önemli bir kaynak olduğunu da söylemenin zamanı geldi. Tatlı krizine girdiğinizde kilo vermenize ya da kilonuzu korumanıza olumsuz etki etmeyecek iyi bir ara öğün hurma.

5- Güçlü kemikler için hurma: Hurma ve 10 sağlık faydası deyince bu maddeyi atlamak olmaz! Hurma selenyum, magnezyum ve manganez açısından son derece zengin bir besin. Bütün bunlar da kemiklerin sağlıklı olması açısından vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller. Özellikle de osteoporozun olumsuz etkilerinden korunmak için düzenli olarak hurma tüketmenizi öneririm.

Hurma ve 10 sağlık faydası: Bunları not edin!

6- Sinir sistemini güçlendirir: Hurma, bol miktarda potasyum ve biraz da sodyum içerir. Bu ikisi de sinir sisteminin güçlenmesi için son derece önemli. Potasyum, kolesterolü dengeler ve inmeye karşı vücudu korur.

7- Hurma demir zenginidir: Öncelikle şunu belirteyim. “İnci gibi” dişlere sahip olmak için mutlaka hurma tüketmeniz gerekir. Çünkü hurma, diş sağlığı için gerekli olan florin içerir. Ama bu kadar değil! Hurma aynı zamanda demir de içerir. Eğer kansızlık sorununuz varsa düzenli olarak hurma tüketmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatayım. Yeri gelmişken hurmanın kanı temizleme özelliği olduğunu da belirteyim.

8- Sindirim sistemini düzenler: Hurma ve 10 sağlık faydası demişken bu konuyu da atlamak olmaz. Kilo verme sürecinde ya da kilo korurken bağırsakların düzenli çalışmaması büyük bir sorun. Bunu önlemek için size küçük bir tavsiye vereceğim. Günde iki tane hurmayı önce biraz suda bekletip uzun uzun çiğneyerek tüketirseniz bu sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

9- Kilo vermeye yardımcıdır: Geldik, hurma ve 10 sağlık faydası konusunun en önemli noktasına. Hurma kilo vermeye yardımcı olur. Bu muhteşem besinin içerdiği protein ve diğer vitaminler kilo verme sürecinde en büyük yardımcınızdır. Şimdi size çok ilginç bir ayrıntıyı anlatacağım. Eğer, hurmayı salatalık ile birlikte yerseniz bu kilo vermenize de kilo korumanıza da yardımcı olur!

10- Akşamdan mı kaldınız? Hurma yiyin: Hurma ve 10 sağlık faydası konusunda size bir başka ilginç ayrıntı: Eğer bir gece önce alkolü fazla kaçırmışsanız ertesi gün daha kolay kendinize gelmenize de yardımcı olur hurma. En iyi sonuç için hurmanın üzerindeki ince deriyi soyun, bir gece suda bekletin ve sonra da tüketin! Bakın bakalım sonuç nasıl olacak?


Cevap Yazın

e-Posta adresiniz görünmeyecektir. (*) lı alanlar zorunludur.